Tepelné čerpadlá

Prvé tepelné čerpadlo na svete už od roku 1928 vyrobil fyzik zo Slovenska

Prvé tepelné čerpadlo na svete už od roku 1928 vyrobil fyzik zo Slovenska

VEDELI STE, ŽE KONŠTRUKTÉR PRVÉHO TEPELNÉHO ČERPADLA NA SVETE BOL SLOVÁK

Bol to slovenský fyzik, ktorý sa narodil v roku 1859 v Liptovskom Mikuláši a jeho meno je Aurel Stodola.

Vo svojej činnosti sa zameriaval na oblasť teórie automatickej regulácie strojov, položil vedecké základy projekcie  stavby parných a spaľovacích turbín. Pre paru vypočítal a aplikoval tzv. Mollierov entropický diagram, ktorý stále  dopĺňal. Princíp tepelného čerpadla je známy už viac ako 100 rokov. Jeho tepelné čerpadlo z roku 1928 dodnes  pracuje vo Švajčiarsku a vykuruje radnicu v Ženeve s odoberaním tepla z vody jazera.

 

Tepelné čerpadla od Mitsubishi s účinnosťou 100 % až do - 15 °C

Zubadan znamená z japončiny Super (Zuba) vykurovanie (Dan)

zubadan

Mitsubishi Electric prichádza na trh s novou generáciou tepelných čerpadiel vzduch – voda. Zubadan je špeciálná technológia vonkajších jednotiek vyvinutých pre vykurovanie aj v extrémných podmienkach s minoriadne efektívnou prevádzkou a vlastnosťami. Ako jediný výrobca tepelných čerpadieľ na svete garantuje 100%-ný konštantný výkon až do vonkajšej teploty -15°C, vďaka patentovanému "Flash injectioncircuit" ktorý je využívaný v jednotkách ZUBADAN. Jednotky ZUBADAN spoľahlivo vykurujú aj pri teplote -25°C bez elektrického dohrevu a dosahujú ešte 75% svojho nominálneho výkonu.

 

Ecodan Next Generation - nový úsporný systém pre vykurovanie, chladenie a ohrev teplej vody

   Baner 

Ako funguje tepelné čerpadlo:

Každá domácnosť spotrebuje najväčšiu časť energie na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody. Vzhľadom na vysoké ceny elektriny a zemného plynu sú tepelné čerpadlá obzvlášť výhodnou alternatívou, najmä pre novostavby – ale aj ako obnova starých vykurovacích zariadení.

Tepelné čerpadlá využívajú teplo z okolitého prostredia – zo zeme, zo spodnej vody, alebo zo vzduchu a počas celého roka poskytujú teplo na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody. Výrazne znižujú náklady na spotrebu energie, zabraňujú spaľovaniu fosílnych palív a znižujú splodiny oxidu uhličitého CO2 o viac ako 40 percent.

Princíp funkcie tepelného čerpadla

Rovnako ako bežná chladnička vo Vašej domácnosti chladí aj keď je vonkajšia teplota napríklad +30°C, takisto aj technológia čerpadla ohrieva aj keď je médium pre získanie plusovej energie nižšie alebo dokonca záporné. Všetko je založené na prenose tepla kvapalinou, ktorá má extrémne nízky bod odparovania.

Tepelné čerpadlá vzduch/voda využívajú tepelnú energiu obsiahnutú v okolitom vzduchu.

Tieto tepelné čerpadlá sú určené pre umiestnenie vonku a je možné ich pripojiť na existujúci vykurovací systém s radiátormi. Tak získame kompletný vykurovací systém s vynikajúcimi vlastnosťami.

Funkcie tepelného čerpadla

K prenosu tepelnej energie zo vzduchu do chladiva dochádza vo výparníku. Chladivo, ktorého najdôležitejšou vlastnosťou je nízky bod varu, cirkuluje v uzavretom okruhu tepelného čerpadla. Vo výparníku príjme chladivo energiu zo vzduchu a prejde do plynného stavu.

Vzniknutý plyn je vedený do kompresoru, kde je stlačený a tým sa ďalej zvýši jeho teplota.

Ohriate chladivo sa ďalej vedie do kondenzátoru, kde odovzdá energiu vykurovaciemu médiu. Tým sa teplota chladiva zníži a to prejde opäť do kvapalného stavu.

Chladivo potom prechádza cez filtre do expanzného ventilu, kde sa ďalej zníži jeho tlak a teplota.

Tým dokončilo chladivo pri svojom obehu jeden kompletný cyklus a znovu sa vedie do výparníku, kde vďaka teplu prijatému zo zdroja energie (vzduchu) opäť prejde do plynného stavu.

tc

 

 

558 

Vykurovacie tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré využíva netradičné zdroje energie na ústredné vykurovanie (ÚK) a na ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV). Pracuje na princípe využitia inak nevyužiteľnej energie – nízko potenciálového tepla z nášho okolia (t. j. z vody, vzduchu, zeme či odpadového tepla), kedy jeho prečerpaním dôjde ku zmene teploty na úroveň využiteľnú vo vykurovacom systéme.                                                                                                   

Tepelné čerpadlá takto dokážu teplo zo vzduchu aj o teplote +15 až -25°C) previesť na vyššiu teplotnú hladinu až do 80°C, ale na to potrebujú dodať inú, obyčajne elektrickú energiu. Zisk tepla z okolitého prostredia na vykurovanie je však vyšší v porovnaní so spotrebou elektriny na pohon tepelného čerpadla: z 1 kWh spotrebovanej elektriny je možné bežne získať 3 až 4 kWh tepla.

Opis riešenia:

Mitsubishi Electric ponúka kompletné systémové riešenie pod názvom Ecodan na vykurovanie a ohrev teplej vody s tepelným čerpadlom vzduch - voda. Systém Ecodan dokáže plnohodnotne nahradiť tradičné zdroje tepla ako sú drevo a plyn, takže do rodinného domu stačí priviesť iba elektrickú energiu. Systém sa skladá z vonkajšej jednotky tepelného čerpadla a vnútorného hydraulického modulu z ktorého sa napájame do vykurovacieho systému. Ohrev teplej vody je riešený buď:

• A: Vo veľkom hydroboxe so vstavaným 200 litrovým nerezovým zásobníkom teplej vody
• B: V menšom hydroboxe ku ktorému sa pripája externý zásobník teplej vody

  Oba moduly obsahujú kompletný riadiaci systém a hydraulické komponenty. Tieto vodné moduly sa pripájanú

k vonkajším jednotkám Zubadan alebo Power Inverter, s ktorými tvoria originálne systémové riešenie vykurovania
a ohrevu teplej vody.Mitsubishi

Na získavanie tepelnej energie nepotrebujete žiadne vrty ani zemné kolektory. Zdrojom energie je vonkajší vzduch, z  ktorého dokáže tepelné čerpadlo využívať energiu aj pri extrémnych mrazoch. Pomocou hydroboxu Ecodan sa transformuje energia zo vzduchu do vody odkiaľ je následne používaná pre vykurovanie a ohrev teplej vody.

 

60

7

Vonkajšie jednotky tepelných čerpadiel – Power inverter alebo Zubadan ?

7

Power Inverter - Spoľahlivá a osvedčená technológia invertrovaného tepelného čerpadla. Vonkajšie jednotky Power Inverter sú vhodné pre menšie a stredné typy objektov.

Nová rada tepelných čerpadiel s názvom Power Inverter – New Generation od výrobcu Mitsubishi Electric je určená hlavne pre použitie v pasívnych, nízkoenergetických a menších rodinných domoch. Podľa novej smernice ErP (Energy related Product) tieto nové tepelné čerpadlá dosahujú energetickú triedu A+/A++. Vykurovací faktor (COP) dosahuje hodnoty až 4,8 pri podmienkach A7/W35 (podľa DIN EN 14 511). Rozsah použitia je veľmi široký a je garantovaný od teploty vonkajšieho vzduchu -20 °C do +35 °C s výstupnou teplotou vody až 60 °C, a to bez nutnosti použitia akéhokoľvek elektrického dohrevu

Technické parametre:

PUHZ

                                                                                         

5 

Zubadan

Zubadan - Originál je len jeden. Patentované riešenie vonkajších jednotiek Zubadan predstavujú technicky najdokonalejšie tepelné čerpadlá od Mitsubishi Electric.

Výrobca Mitsubishi Electric prichádza s novým radom tepelných čerpadiel vzduch / voda s názvom Zubadan Inverter - New Generation. Táto nová generácia s označením PUHZ-SHW úspešne nadväzuje na jedno z najpredávanejších tepelných čerpadiel vzduch / voda na našom trhu. Výnimočnosťou tejto novej rady tepelných čerpadiel je možnosť tzv. monovalentnej prevádzky až do vonkajšej teploty -15 ° C. Rozsah vykurovacích výkonov je 8- 23 kW (podľa DIN EN 14511). Nová generácia tepelných čerpadiel Zubadan je tak ideálnym riešením nielen pre novostavby, ale aj pre rekonštrukcie starších zástavieb väčších objektov.

Technické paremetre:

Zubadan

Stručný popis regulácie vnútorných jednotke Ecodan:

11 8 

- užívateľský veľmi jednoduché a intuitívne ovládanie
- káblové diaľkové ovládanie, ide využiť aj ako referenčný priestorový termostat
- ovládanie až dvoch vykurovacích okruhov vrátane obehových čerpadiel
- nastavenie ohrevu teplej vody v zasobniku vrátane nastavenia programu Legionella
- časový program na 7 dni v tyždni pre vykurovanie a ohrev teplej vody
- možnosť ovládania založného zdroja
- režim vlastnej diagnostiky vrátane podrobných poruchových hlásení
- ukladanie nastaveni a prevádzkových hodnôt na externú pamäťovú SD kartu
- možnost vzdialenej spravy pomocou Android/iPhone/iPad alebo počitača

Kompletný manuál pre reguláciu stiahne tu.

Ovládanie tepelného čerpadla cez internet

K systému Ecodan je možné doplniť wifi adaptér a potom môžete mať dohľad nad vaším vykurovaním prakticky z akéhokoľvek miesta. Priamo zo svojho smartphonu alebo tabletu si môžete monitorovať a ovládať funkcie tepelného čerpadla. Je to ideálne riešenie pre optimalizovanie prevádzky tepelného čerpadla aj keď ste mimo domova.

 7 mobil 5 6 8 7 

PDF Kompletný manuál pre reguláciu stiahne tu.

Stiahnite si apku do mobilu alebo cez obchod Play a môžete online sledovať dáta tepelného čerpadla.


Pre zobrazenie online dát kliknitre tu: https://app.melcloud.com/

Prihlasovacie údaje:

Email: melcloud2018@gmail.com
Heslo: Aa13792580

Vysoka učinnost tepelnych čerpadiel

Inverterové tepelné čerpadla od Mitsubishi Electric sú vybavené frekvenčne riadenými kompresormi typu Hermetic Twin Rotary a Hermetic Scroll, ktoré sú plynule regulovatelné v širokom rozmedzí otáčok. Vďaka frekvenčnému meniču sú tepelné čerpadlá schopné rýchlo reagovať na náhlu zmenu potreby výkonu a vždy sa plne prispôsobiť aktuálnym podmienkam prevádzky.

PDF  Pre viacej podrobných informácii o tepelných čerpadlách Mitsubishi kliknite tu.

PDF  Ako správne prevádzkovať tepelné čerpadlo vzduch – voda

LG

Od tejto doby co sme v roku 1968 vyrobili prvú klimatizáciu v Koreji, zostává spoločnosť LG na vrchole vo vývoji

klimatizačných zariadení. Behom ôsmich rokov minulej dekády boli domáce klimatizácie LG nejpredávanejšie vo svojej kategórii na
svete. V roku 2000 sme ako prvý prekročili hranicu 100 mil. predaných klimatizacií.

Na základe predajných úspechov a skúseností z vývoja domácích klimatizacií sme portfólio výrobkov rozšírili o komerčné
klimatizačné systémy. Naše jednotky systémových klimatizacií sú schopné efektivne riadiť klimy rozľahlých budov a priemyslových komplexov. V priebehu rokov sa LG vyvinula vo spoločnosť poskytujúcu skutočnú kompletnú HVAC a energetické riešenie. Investovaním do nových technologií a rozšírením produktových rad o chillery, systémy s variabilným prietokom chladiva (VRF) a riadiacé systémy budov (BMS) máme skutočne komplexné portfólio. Širokým rozsahom inovativných riešení společnosť LG poskytuje bezkonkurenčnú ponuku všetkým zákazníkom.

Spoločnosť LG vo svojich AC akadémiách, ktorých je na svete viac ako stovka, školí a certifikuje špičkových profesionálov.
Školiace centrá poskytujú nie len detailné školenie, ale taktiež projekty prípadových studií pre simulaciu konkrétnych problémov.
Ďalej spoločnosť LG ponúka užitočné nástroje pre projektanty, inžinierov a instalačných technikov HVAC, napr. návrhový LATS
program. LG prevádzkuje niekoľko vývojových centier po celom svete. Jedným z nich je Energy Lab, zariadenie postavené v severnej Francii speciálne pre výskum, vývoj a testovánie. Zkúšaním produktov LG za rôzných podmienok udržujú výzkumníci a inženieri Energy Labu spoločnosť LG o krok pred konkurenciou. Dôkladne skúšanie a analýzy slúžia ako podklady pre prípravu riešenia specifických environmentálnych požadaviek jednotlivých trhov na celom svete. Našich desať výrobných závodov produkuje viac ako 17 mil. spoľahlivých kompresorov a 16 mil. prvotriednych HVAC riešení každý rok. Spojením nejlepších technologií a nejlepších myšlienok sú výrobky spoločnosti LG užívané zákazníkmi vo viac ako sto kajinách sveta.

 

LG

  Technická špecifikácia

LG technicke dáta 

PDF  Pre viacej podrobných informácii kliknite tu.

Nejvyznamnějši vyrobca na trhu, 85 rokov skúseností.

Mitsubishi Electric patri medzi najvýznamnejších svetových výrobcov tepelných čerpadiel, klimatizačných a vetracích systémov a to už viac ako 85 rokov sa teší výbornej povesti. Vychádza tak z dlhoročnej praxe, skúseností a neustálych technologických inovácií. Jeho zariadenia sú celosvetovo známe svojou kvalitou a spoľahlivosťou. Každoročne sa tak umiestňuj na popredných miestach medzi najväčšími výrobcami z celého sveta.

japan

 Ako správne prevádzkovať tepelné čerpadlo sa dozviete tu

.

Ok

Realizovali sme v rokoch 2015 až 2018 zákazky:

  • V 132 obciach na Slovensku
  • V 14 okresoch na Slovensku
  • V 5 krajoch na Slovensku

Na google mape je možné vidieť počet obci 55 na orave, v ktorých úspešne pracujú zariadenia, ktoré sme nainštalovali.

Často kladené otázky FAQ

faq

Základné pojmy v tepelných čerpadlách

Skôr ako sa pustíte do výberu tepelného čerpadla, je dobré zoznámiť sa s niekoľkými základnými pojmami, ktoré sú pre pochopenie celej problematiky zásadné.

Sezónna energetická účinnosť vykurovania ηs

Táto hodnota ukazuje ako je zdroj tepla účinný vo využití primárnej energie obsiahnutej v palive. Najlepšie kondenzačné plynové kotly majú túto účinnosť 95% a najlepšie tepelné čerpadlá zem / voda okolo 220%. U tepelných čerpadiel sa sezónne energetická účinnosť priamo odvodzuje od vykurovacieho faktoru SCOP a zahŕňa v sebe faktor vyjadrujúci účinnosť výroby a distribúcie elektriny.

Čím je sezónna energetická účinnosť vyššia, tým menej elektriny tepelné čerpadlo spotrebuje.

Vykurovací faktor

Vykurovací faktor je základným parametrom ukazujúcim "účinnosť" samotného tepelného čerpadla. Je to pomer medzi vyrobeným teplom a spotrebovanou elektrickou energiou. Čím vyšší vykurovací faktor, tým je prevádzka zariadenia lacnejšia. Čím je nižšia teplota vykurovacej vody, tým je vykurovací faktor vyšší - preto je výhodnejšie podlahové vykurovanie, ktorému stačí nižšia teplota vody než radiátorom.


V praxi sa stretnete s dvomi druhmi vykurovacích faktorov:

COP (Coefficient Of Performance) - ukazujúci hodnoty pri konkrétnych laboratórnych podmienkach

SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) - ukazujúci priemernú hodnotu za celú vykurovaciu sezónu

Priemerný sezónný vykurovací faktor býva označovaný tiež ako SPF (Seasonal Performace Faktor) alebo SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio)


Príklad: Tepelné čerpadlo má výkon 12 kW a elektrický príkon 3 kW. Vykurovací faktor je 12/3 = 4. Ak má jedno tepelné čerpadlo pri rovnakých podmienkach vykurovací faktor 4,5 a druhé 3,3 znamená to, že druhé spotrebuje pre svoju prevádzku o 36% viac elektrickej energie ako prvé a teda jeho prevádzka je podstatne drahšie. Vykurovací faktor sa u tepelného čerpadla mení podľa podmienok v ktorých pracuje. Ten istý stroj môže mať vykurovací faktor 7 a pri iných podmienkach napríklad len 2. Preto porovnávajte vykurovacie faktory vždy pri rovnakých podmienkach. Podmienky sa uvádzajú napríklad takto: 0/35 EN 14 511, čo znamená, že na vstupe do tepelného čerpadla je tekutina s teplotou 0 ° C a na výstupe do vykurovacieho systému tekutina s teplotou 35 ° C. To všetko je merané podľa metodiky normy EN 14 511.

Označenie typu tepelného čerpadla

Prvé slovo označuje odkiaľ tepelné čerpadlo berie energiu (zem, voda, vzduch), druhé slovo označuje ako tepelné čerpadlo energiu dodáva do objektu (voda, vzduch). Označenie zem / voda teda znamená odber tepla zo zeme a ohrev vody vo vykurovacom systéme. Niektoré čerpadlá zem / voda môžu byť označované aj ako voda / voda.

Ekvitermická regulácia

Regulácia, ktorá v závislosti na vonkajšej teplote upravuje teplotu vykurovacej vody vstupujúcej do vykurovacieho systému.

Príklad: keď je vonku - 15 ° C, regulácia púšťa do domu vodu s teplotou napríklad 50 ° C, keď je vonku 10 ° C, regulácia púšťa do domu vodu s teplotou len 30 ° C. U tepelných čerpadiel je ekvitermická regulácia dôležitejšia ako u iných zdrojov tepla, pretože čím je nižšia teplota vykurovacej vody, tým je prevádzka tepelného čerpadla lacnejšia.

Normy pre tepelné čerpadlá

Parametre tepelných čerpadiel sú dnes udávané podľa nasledujúcich noriem. Staré EN 255 a "nové" EN 14 511. Podľa starej normy sa počítalo s rozdielom teplôt medzi prívodom a spiatočkou do vykurovacieho systému 10 ° C, podľa novej je to 5 ° C. Z toho dôvodu je podľa starej normy nižšia teplota na spiatočke z vykurovacieho systému a tepelné čerpadlo merané podľa starej normy má vyšší výkon aj vykurovací faktor. Rozdiel teplôt 10 ° C, ale viac zodpovedá reálnemu prevádzky, takže sa občas môžete stretnúť s parametrom 0/35 - 25 (EN 14 511). To znamená, že čerpadlo bolo síce merané podľa novej normy, ale rozdiel teplôt medzi prívodom a spiatočkou do vykurovacieho systému je 10 ° C ako u starej normy. Trochu zmätok, že?
Priemerný ročný vykurovací faktor SCOP je udávaný podľa normy EN 14 825

Google map: Oravská Polhora

Tepelné čerpadla - Užívateľské a inštalačné manuály

Prihlásenie